Starodobniki z jubilejnim mednarodnim srečanjem dokončno otvorili letošnji Flosarski bal
Tradicionalno 56. flosarsko praznovanje na Ljubnem ob Savinji so letos na dostojen način otvorili člani Društva Zgornjsavinjski starodobniki in njihovi številni prijatelji z zloščenimi starodobnimi lepotci, ki so se udeležili jubilejnega 10. mednarodnega srečanja ljubiteljev starodobnih vozil Zgornja Savinjska 2016. Dogodek je bil že drugi od prvih dveh v programu letošnjih prireditev v okviru Flosarskega bala, za katerega so poskrbeli člani omenjenega društva. Na prireditvenem prostoru v Vrbju se je po podatkih organizatorjev zbralo 278 udeležencev s kar 204 oldtimerji. Med njimi je bilo seveda največ, kar 114 avtomobilov, 76 motorjev, 11 traktorjev in 3 kamioni.
Letošnje jubilejno srečanje je bilo organizirano bistveno drugače kot prejšnjih devet. Na minulih so namreč udeleženci z rally-ji - kot se panoramskim vožnjam s starodobniki pravi v starodobniškem žargonu - spoznavali različne zanimive turistične destinacije in kraje v Zgornji Savinjski dolini, letos pa so se organizatorji odločili pokazati udeležencem sam kraj Ljubno in njegove znamenitosti. V posebni izdaji društvenega biltena, ki ga je ob prijavi prejel vsak udeleženec so označili kar 15 mest na Ljubnem, kamor so se lahko podali po začetni slovesnosti in zajtrku v Vrbju. V pravi sobotni vročini je marsikomu kar prijalo sprehajanje od sence do sence in kramljanje med stanovskimi prijatelji. Seveda pa je bilo na točkah, kjer so se zbirali poskrbljeno za različne kulinarične dobrote in pridobivanje različnih zanimivih informacij o Ljubnem in njegovih značilnosti. Na oddaljenejše točke, kot je kmetija Mlaker in Ribogojnica Povh so udeležence vozili s kombiji, v samem kraju pa je bil najbolj množičen obisk vsekakor na razstavi starodobnikov v ljubenski osnovni šoli in v idilični Fašunovi hiši, kjer so bili obiskovalci postreženi s slastnim Zgornjesavinjskim želodcem in pristnim jabolčnikom, oz. tolkcem po domače.
Poskrbljeno je bilo tudi za tiste, ki brez panoramskih voženj ob takšnih priložnostih ne morejo. Med kuponi, ki so jih prejeli ob vpisu so bili namreč tudi vstopnice za Mozirski gaj, Muzej lesarstva v Nazarjah, kamp Menina, katedralo v Gornjem Gradu, Juvanovo hišo v Lučah in obisk Logarske doline, vsak pa je imel v različnih gostinskih lokalih možnost osvežitve.
Med dogodki tega dne v Vrbju velja omeniti tudi pravi bolšji sejem, na katerem je bilo mogoče kupiti najrazličnejše rezervne dele in predmete, ki če že ne po tematiki pa vsaj po letih sodijo na srečanje starodobnikov.
V popoldanskem času so se nekateri udeleženci srečanja ponovno vrnili na prireditveni prostor, kjer jih je čakalo kosilo in program, ki sledi vsakemu tovrstnemu dogodku. Razglasitev najstarejših, najlepših, skratka izbor iz dnevnega dogajanja. Podelili so priznanja za najstarejše motorno kolo Marianu Bužanu iz Kopra za motor Terrot G iz daljnega leta 1923, le leto dni mlajši je bil avtomobil Dodge Roadster ponosnih lastnikov Renate in Draga Kukoviča iz Prvačine, najstarejše tovorno vozilo Unimog, letnik 1952 je na Ljubno pripeljal Marjan Ravnikar iz Komende, za najstarejši traktor Steyr 180 iz leta 1949 pa je priznanje prejel Rok Podkrižnik iz Most pri Komendi. Mnogi so prejeli priznanja s plaketo tudi za najlepše vzdrževane in urejene starodobnike, ki jih na sobotnem jubilejnem srečanju resnično ni manjkalo.
Srečanje je bilo resnično mednarodno saj so bili udeleženci kar iz štirih držav, med njimi številna skupina iz sosednje Avstrije, od katerih so trije tudi člani Zgornjesavinjskih starodobnikov, pa južni sosedje iz Hrvaške in celo iz daljnega Kölna v Nemčiji.
Razumljivo tudi starodobniška veselica ni minila brez muzike, saj so kot že vrsto let za jutranje prebujanje udeležencev poskrbeli člani Godbe Zgornje Savinjske doline, za zabavo ob zaključku zanimive uverture v letošnje ljubensko »baliranje« pa člani Ansambla Golte.
Zapisal: Franjo Atelšek